logo Facebook
i slova jsou činy

Piráti nominují do Rady ČTK Josefa Šlerku

14. dubna 2019 05:00 / autor: Jan Mrzena

Piráti při nominacích do mediálních rad zůstávají u praxe výběrových řízení, ze kterých vzejde vždy kandidát jejich poslanecké frakce. Touto cestou vybrali Piráti i svého kandidáta pro nadcházející volbu člena Rady České tiskové kanceláře Josefa Šlerku. Šlerka působí jako vedoucí oboru Studia nových médií na Ústavu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Současně je také ředitelem Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Mezi jeho projekty patří například datový web MapaMedii.cz nebo datový blog Databoutique.

V motivačním dopise Šlerka píše: „Z výsledků průběžných analýz dat o českých médiích, které zpracovávám, je znovu a znovu patrné, že ČTK je skutečně klíčovým veřejnoprávním médiem. Z výsledků datových analýz vyplývá, že de facto nastavuje agendu všech ostatních domácích médií. Její poslání, tedy poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů, je dnes naprosto klíčové, protože poskytuje nezkreslenou informační zpětnou vazbu mezi významnými společenskými hráči a veřejností. Nyní bych rád zkušenosti a schopnosti využil jako člen Rady ČTK.“

Poslanec Pirátů Tomáš Martínek, který organizoval otevřené výběrové řízení, uvedl: „Jsem rád, že se nám povedlo vybrat zkušeného a nezávislého odborníka, který by jistě byl velkým přínosem pro ČTK. Nyní je na vládních poslancích potvrdit svá slova o respektování poměrného zastoupení. Zatím bohužel tomu tak nebylo ani v případě dříve nominovaného Jiřího Táborského.“

Druhý pětiletý mandát v květnu skončí služebně nejstaršímu radnímu Vladimíru Cisárovi (nominovaný ČSSD). Poslanecké kluby proto v současné době nominovaly své kandidáty pro volbu, která by mohla proběhnout ještě na dubnové schůzi sněmovny. Piráti svého kandidáta zveřejnili s předstihem, další účastníky volby zveřejní po svém zasedání 16. dubna volební komise.

Změny v sestavě Rady ČTK nastanou i v červnu. V té době skončí mandát předsedovi Miroslavu Augustinovi (ANO) a Jakubu Heikenwälderovi (KDU-ČSL). Do sedmičlenné rady tak mohou už na červnové schůzi usednout hned tři noví radní.