logo Facebook
i slova jsou činy

Asociace satelitních operátorů vysvětluje

06. dubna 2017 11:17 / autor: Monitor

 


  1. Diváky přijímající televizní vysílání pozemní cestou čeká s největší pravděpodobností investice do nového televizoru, případně do set-top boxu. Stávající pásmo kmitočtového spektra 700 MHz je totiž nutné uvolnit mobilním operátorům pro rozvoj jejich služeb. Tento proces je pro českého spotřebitele vynucený, a k tomu ho bude muset podstoupit už podruhé v posledních deseti letech.

  2. Podle některých médií se v Česku v jednu chvíli už už blýskalo na lepší časy. To když měl Pavel Dvořák, předseda expertní skupiny MPO přislíbit finanční podporu lidem, kteří budou muset obměnit televizor nebo si pořídit set-top box. Nakonec z toho ale ministerstvo rychle vycouvalo a výrok Pavla Dvořáka oficiálně dementovalo.

  3. Ano, je to tak. Existují sice set-top boxy, které lze využít pro dva televizory zároveň, ale copak má někdo v jedné místnosti dvě televize? Pokud jsou v domácnosti dvě televize, ale každá je umístěna v jiném pokoji, znamená to, že si majitel bude muset pravděpodobně pořídit obě nové, v levnějším případě bude muset ke každé zakoupit samostatný set-top box.

  4. Stejně jako v minulosti nastal problém v souběhu sítí LTE a digitálního pozemního vysílání, i v budoucnu bude hrozit rušení od mobilních sítí. DVB-T2 má navíc odlišné rádiové vlastnosti od DVB-T, což způsobí, že dosah stávajících televizních vysílačů bude odlišný. To znamená, že tam, kde nyní signál je, příště být nemusí, ale i obráceně. Týká se to zejména oblastí s hornatým terénem a hustě zastavěnými oblastmi s vysokými domy.

  5. Dalším z výdajů, které čekají na některé příjemce televizního vysílání, bude úprava společných televizních antén označovaných zkratkou STA. To se bude týkat lidí nacházejících se v domech s více byty, například v panelácích. Multiplexy DVB-T2 budou totiž fungovat na jiných kanálech než stávající DVB-T sítě. Obyvatele těchto bytových domů tak čeká výměna takzvaných kanálových vložek v hodnotě až několika desítek tisíc korun.