logo Facebook
i slova jsou činy

Petr Dvořák: Česká televize přinese přímé přenosy bohoslužeb

26. března 2020 05:00 / autor: Jan Mrzena

Poslední schůze Rady České televize v současném složení se uskutečnilo 25. března díky opatřením nařízených vládou kvůli koronavirové pandemii formou telekonference. Zásadní bylo schválení Výroční zprávy o činnosti České televize v roce 2019. O podkladech, které jim generální ředitel České televize předal s předstihem, jakož i o zprávě radní diskutovali již minimálně měsíc. Schválení proto bylo hladké (zdržel se pouze člen rady Vladimír Karmazín, ostatních 14 radních finální verzi podpořilo). Dosluhující předseda Jan Bednář zprávu do konce března doručí do Poslanecké sněmovny.   Vedení televizní rady se v závěru jednání rozloučilo s členy rady - Janem Bednářem, Lubošem Beniakem, Vratislavem Dostálem, Michaelem Hauserem, Ivanou Levou a Vlastimilem Venclíkem - kterým dnes končí šestiletý mandát.

„Česká televize v tomto období reaguje na mimořádnou situaci spojenou s vyhlášením nouzového stavu a dalšími kroky Vlády České republiky v souvislosti s šířením nového koronaviru. Mezi přijatá opatření patří posílení aktuálního zpravodajství, pozastavení natáčení některých pravidelných pořadů nebo dílčí změny v regionálním zpravodajství,“ řekl při telekonferenci radním generální ředitel Petr Dvořák. Poté se k některým opatřením vyjádřil podrobněji.

„Kontinuální zpravodajské vysílání programu ČT24 dočasně nahradilo některé pravidelné týdenní formáty, jejichž agenda se stala součástí běžného vysílání. Zpravodajské lišty s nejaktuálnějšími informacemi jsou zařazovány vedle ČT24, nově také na programech ČT1 a ČT2. Nad rámec zákona Česká televize rozšířila informační servis pro sluchově a zrakově hendikepované diváky, jimž nabízí skryté titulky a audiopopisy u všech zpravodajských pořadů,“ uvedl Petr Dvořák. „Došlo k částečné změně v odbavování regionálního zpravodajství. Hlavní změnou je zrušení pořadu Události v regionech Plus, přičemž obsah těchto zpráv je začleněn do pořadu Zprávy, které jsou vysílány ve 12:00 celoplošně na programu ČT1 a ČT24. Pořad Události v regionech, vysílaný od 18:00 na ČT1, je nově odbavován na celém území Moravy, přičemž obsah pořadu je vytvářen oběma studii společně. Na vysílání pořadu Události v regionech v českých krajích se nic nemění.“

Česká televize pozastavila natáčení některých cyklických pořadů - například Na stopě, Náš venkov, Křesťanský magazín, Sváteční slovo, Uchem Jehly, ale i Všechnopárty. O původně plánovaných záznamech a přímých přenosech kulturních či sportovních akcí rozhodne management až po oznámení nových termínů.

„Od neděle 22. března až do Velikonoc Česká televize nově přináší přímé přenosy z bohoslužeb, jejichž návštěva je ve stavu nouze veřejnosti zakázána. Výběr přenosů vyplynul z jednání s Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou církví,“ přiblížil Petr Dvořák. „Tři nedělní přenosy na ČT2 budou k vidění ještě před začátkem velikonočních svátků. Velký důraz bude kladen na samotné Velikonoce. Přímé přenosy z náboženských obřadů Česká televize přinese také na Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílou sobotu i Velikonoční neděli z kostelů v Praze a Brně, opět na programu ČT2.“

Vzhledem k pandemii zakázala Česká televize vstup do svých budov pro všechny návštěvy, které se nepodílí na výrobě pořadů. Kvůli maximálnímu zamezení přenosu infekce Česká televize nepřijímá žádné soukromé zásilky. Vedení umožnilo některým zaměstnancům práci z domova a nařídilo zvýšenou frekvenci úklidu a dezinfikování veřejných prostor, ale i pracovních desek a sdíleného pracovního vybavení. „Česká televize doporučila všem zaměstnancům, aby co nejvíce omezili kontakt ve skupinách, což platí i pro společné stravování. Součástí mimořádného provozu je zrušení veškerých zahraničních cest. Do odvolání jsou omezeny stáže a praxe, nábor zaměstnanců a osobní pohovory, plánované vzdělávací akce a školení,“ zveřejnil interní opatření při telekonferenci na středeční schůzi rady generální ředitel Petr Dvořák.

Příští jednání Rady České televize se uskuteční 15. dubna. Termín i čas schůze se ovšem může s ohledem na vývoj koronavirové epidemie změnit.