logo Facebook
i slova jsou činy

Hnutí STAN zahájilo mediální útok na Radu ČT

18. listopadu 2020 10:15 / autor: Vojtěch Berka

Česká televize (ČT) za sebou má poměrně dramatický týden. Přenice mezi Radou ČT a Dozorčí komisí sice nejsou žádnou novinkou, jeden návrh na odvolání komise již před zhruba dvěma měsíci padl, přesto bylo téměř jednomyslné rozhodnutí Rady z minulého týdne pro mnohé překvapením. Především politické uskupení Starostové a nezávislí (STAN) se však rychle zorientovalo a proti kontrolnímu orgánu ČT zahájilo mediální útok.

Rozhodnutí Rady komentovali i někteří lidovci či piráti, vyjádření členů STAN jsou však zdaleka nejvýraznější a jdou napříč celou partají.  Kritiku jsme mohli zaznamenat od všech větších osobností strany: předsedy Víta Rakušana, bývalého kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše, místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky, senátora Davida Smoljaka i mluvčího Jana Doležálka.

Právě rychlé reakce Víta Rakušana byly nejdramatičtější: "Jednání Rady ČT mě naplňuje hlubokými obavami o osud nejen ČT, ale veřejnoprávních médií vůbec. Je možné, že radní ČT kritizují spolupráci veřejnoprávní TV se společností Člověk v tísni? Je možné, aby radní ČT chtěli 'seznamy redaktorů ČT, kteří jsou nejvíce kritizovaní v médiích?' Začíná 'noc dlouhých nožů?'" napsal.

"Vypadá to, že právě začal útok na Českou televizi. Rada ČT bez varování odvolala odbornou dozorčí komisi, zkritizovala spolupráci s Člověkem v tísni a vyzvala ke sběru materiálů na 'problematické redaktory.' Veřejnoprávní média je samozřejmě nutné kontrolovat, nesmí to ale být na politickou objednávku. Už jednou jsme tu měli státní televizi jako hlásnou troubu režimu a já tuto dobu už opravdu nechci zažít!" reagoval zase senátor Jiří Drahoš.

Nutno podotknout, že podle radního Pavla Matochy na jednání Rady nikdo Člověka v tísni, ani jeho spolupráci ČT, nekritizoval. "Nikdo nevyzýval ke 'sběru materiálů na problematické redaktory,'" tvrdí také Matocha. "Jen v replice na vystoupení ředitele komunikace ČT Víta Koláře, že nejvíce kritizujícími ČT jsou Zeman, Klaus, Okamura a Klaus Jr., jsem se zeptal, kdo jsou tedy těmi nejvíce kritizovanými. Je to snad nepřípustná otázka, nebo je zcela logická v kontextu předchozí věty?"

Rovněž představa, že odvolání komise bylo nepředvídatelné, je lichá. Sám předseda Rady Kühn, který se při odvolávání komise zdržel hlasování, uvedl, že „kritický tón významné části rady trvá delší dobu“ a pnutí mezi částí radních a dozorčí komisí „není novum.“ Jak jsem navíc zmínil v začátku, nebylo to poprvé, co bylo odvolání komise navrženo.

I pokud ponecháme stranou teatrální vyjádření o 'noci dlouhých nožů,' jsou vyjádření zástupců STANu poměrně značně manipulativní. Je to o to pikantnější, že právě členové Starostů a nezávislých se staví do role bojovníků proti fake-news. Poslední konferenci na toto téma uspořádali toto pondělí pod záštitou senátora Davida Smoljaka.

Politici STANu v následujících dnech také svou rétoriku pozměnili a od 'útoků na Člověka v tísni' a 'vytváření seznamů' se přesunuli k vyjádřením o údajné 'šikaně managementu ČT,' tvrzení že Rada jedná 'na politickou objednávku' a že odvolání komise je nezákonné.

„Média veřejné služby je nutné kontrolovat, ale nesmí jít o nezákonné kroky a šikanózní postupy na politickou objednávku. Takové jednání považujeme za útok na samu podstatu demokracie,“ uvádí se v prohlášení klubu, které ČTK poskytl Doležálek.

"Je jisté, že Rada ČT při odvolání celé Dozorčí komise porušila Zákon o ČT! Z neznalosti to asi nebude, tak zbývá už jen politická objednávka... A tichá naděje, že si toho v čase korony nikdo nevšimne. Všimnul!," napsal zase místopředseda Senátu Jiří Růžička.

Zmiňovaný David Smoljak, který minulý týden stal místopředsedou senátní Stálé komise pro sdělovací prostředky, se zase rozhodl uspořádat demonstraci přímo před budovou ČT. „Do Rady ČT při poslední volbě jejích členů Poslaneckou sněmovnou byla dosazena řada osob, jejichž jedinou kvalifikací je bezmezná loajalita k politikům a stranám, které se nikterak netají svou nevraživostí vůči médiím veřejné služby i potřebě zachování nezávislosti médií na politické moci,“ prohlásil na ní.

U posledního odkazu je mimochodem zajímavé si všimnou, že veřejnoprávní ČRo využil prefabrikát veřejnoprávní ČTK, aby informoval o demonstraci před veřejnoprávní ČT, které se účastnilo pár desítek lidí.

Ale zpět k politikům STANu. Jak píše radní Matocha, "právě politici, kteří nejvíce křičí, že hrozí politická likvidace ČT, jsou těmi, kteří se nejvíce snaží ovlivnit radní Rady ČT."

Žádná strana, která si doposud dovolila veřejnoprávní ČT kritizovat, to přitom nečinila s podobným stupněm organizovanosti, s jakou STAN nyní napadá Radu ČT.

Záznam ze zmiňovaného jednání Rady naleznete ZDE.

Rada ČT bude znovu jednat už dnes. Novou dozorčí komisi by mohla zvolit ještě tento měsíc. Další jednání má totiž naplánováno už na 25. listopadu, tedy příští středu.