logo Facebook
i slova jsou činy

Facebook bude označovat satirické příspěvky, chce je odlišit od zpravodajství

09. dubna 2021 11:17 / autor: Vojtěch Berka

Pokud vám občas přijde, že skutečnost se pomalu stává jedním velkým monthypythonovským skečem, nejste sami. O to, zda uživatelé rozeznají realitu od satiry má starost i Facebook. Zavádí proto nálepky, které mají s orientací pomoci.

Nově se tak bude pod některými příspěvky zobrazovat označení jako “satirická stránka,” “stránka veřejného činitele,” nebo “fanouškovská stránka.”

Zařazení do některé z těchto kategorií by, mimo jiné, mohlo mít vliv na způsob, jakým bude Facebook fact-checkovat obsah. Komické přehánění je základem satiry, označovat takové příspěvky za dezinformace by však bylo komické samo o sobě.

Facebook má s vymezením tohoto typu zpráv dlouhodobě. Je to dobře vidět například pod příspěvky webů jako je the Onion nebo Waterford Whispers. Z těch se v průběhu let vyvinul specifický žánr komedie, založené na imitování médií. Ne všichni však ironii v jejich "zpravodajství" odhalí. Třeba bývalý americký prezident Donald Trump tak minulý rok pohoršeně sdílel příspěvek serveru Babylon Bee s titulkem "Twitter uzavře svou síť, aby zamezil šíření negativních zpráv o Joe Bidenovi."

Nové štítky byly prozatím uvedeny pouze v USA, tak uvidíme, co na ně řeknou uživatelé.