logo Facebook
i slova jsou činy

Přidá Murdoch do svého mediálního impéria britskou Sky?

03. července 2017 14:13 / autor: Vojtěch Berka

Mediální magnát Richard Murdoch má zájem o britskou síť televizních stanic Sky. Murdoch v současnosti kontroluje americké Fox News, filmové studio 20th Century Fox, nebo britské deníky the Sun a the Times. Za možnost získat majoritní podíl ve Sky, kde v tuto chvíli disponuje 39 % akcií, nabídl necelých 12 miliard liber. Součástí Sky je však i zpravodajská stanice Sky News a v Británii panují obavy, že by tak Murdoch získal až příliš velký mediálně/politický vliv. I proto je nyní obchod v ohrožení.

Britská ministryně kultury Karen Bradley požádala v Březnu o prověření transakce ostrovním Úřadem pro komunikaci Ofcom. Regulátor následně prohlásil, že vzhledem k „materiálnímu vlivu,“ který by nákup televize rodině Murdochů přinesl, by měl být obchod přezkoumán v plném, šestiměsíčním šetření. Ofcom zároveň uvedl, že vstup Murdochů do Sky by naprosto nepochybně poškodil „mediální pluralitu.“ Transakci tak nyní zřejmě bude prošetřovat také britská obdoba Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Murdoch se většinový podíl ve Sky pokoušel získat již v roce 2011, kdy nakonec akvizici přerušil skandál s odposlechy telefonů prováděný zpravodaji jeho novin the Sun. Od té doby navíc pověst Murdochů nevylepšila ani obvinění ze sexuálního harašení na půdě jejich stanice Fox.