logo Facebook
i slova jsou činy

Nordic a PODA získaly nové kmitočty. Pokusí se vyzvat etablované operátory?

13. července 2017 10:07 / autor: Vojtěch Berka

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) úspěšně uzavřel dražbu rádiových kmitočtů v pásmu 3,7 GHz. Na pěti dražených kmitočtových blocích vydělal těsně přes miliardu korun, což je zhruba sedminásobek vyvolávací ceny. Pomyslným vítězem aukce se podle všeho stal Nordic Telecom, kterému se podařilo vydražit bloky dva. Po jednom bloku si pak rozdělily O2, Vodafone a PODA.

Podobné rozdělení dražených balíčků se dalo do značné míry předpovídat. ČTÚ totiž ve snaze zamezit nežádoucímu hromadění spektra zavedl limity na to, kolik bloků mohou jednotlivé společnosti získat. Po zaběhnuté operátory jako O2 a Vodafone činil limit jeden blok, pro nové hráče dva. S výjimkou společnosti PODA tak vlastně všichni úspěšní účastníci aukce získali maximum možného přídělu.

„Výsledek úspěšné aukce ukazuje, že se telekomunikační trh orientuje na poskytování datových služeb, které jsou páteří fungující digitální ekonomiky,“ uvedl předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák. Charakteristika pásma s vysokou frekvencí je totiž údajně vhodná především pro poskytování vysokorychlostního internetu. Podle textu k vyhlášení aukce i podle vyjádření tiskového mluvčího ČTÚ Martina Drtiny je však pásmo technologicky neutrální. „Podmínky aukce umožňují vybudovat na dražených kmitočtech plnohodnotnou celoplošnou síť, tedy umožňují vstup na trh dalším potenciálním hráčům,“ sdělil již dříve Drtina serveru Ecofin.cz.

„Dlouhodobě říkáme, že větší konkurence v tomto sektoru je jedním z předpokladů pro zvyšování kvality poskytovaných služeb,“ dodal ještě Jaromír Novák. Tuto konkurenci by zřejmě mohl představovat právě Nordic Telecom, dříve známý pod jmény U:fon, nebo Air Telecom. Nordic v současnosti nabízí pevné bezdrátové telefonní linky a připojení k internetu. Jako virtuální mobilní operátor také využívá GSM síť T-Mobilu. Jaké jsou jeho plány s 80 MHz, které nyní získal za cenu překračující 400 milionů korun, zřejmě brzy uvidíme.