logo Facebook
i slova jsou činy

Martin Komárek: BYL BYCH RÁD PORADCEM VE VĚCI MÉDIÍ A NAOPAK MÉDIÍM MOHU RADIT, JAK ZACHÁZET SE SNĚMOVNOU

14. července 2017 06:00 / autor: Jan Bohdal

Předseda Volebního výboru Poslanecké sněmovny Martin Komárek (ANO) hodnotí v rozhovoru pro Česká média volby generálních ředitelů České televize a České tiskové kanceláře i výběr konkrétních kandidátů do vrcholných pozic těchto veřejnoprávních institucí. "Volba jistě byla bez problémů, zvláště v případě pana Dvořáka, kdy dostal poměr hlasů 15:0, čili "severokorejské skóre". Já jsem to ale v podstatě předpokládal, protože ta rada za ním vždycky stála, a já jsem ji za to vždycky kritizoval, že za ním stála až příliš "patolízalsky". (...) Pana Dvořáka si vážím, je to skvělý manažer, méně si už vážím rady za to, že mu nebyla dobrým partnerem. Rada byla málo kritická k hospodaření České televize, to je black box, kam nikdo nevidí," říká Komárek. Vyjadřuje se také ke svému odchodu z politiky. V podzimních parlamentních volbách už totiž nehodlá znovu kandidovat. Kdyby ho ale v budoucnu oslovilo nějaké politické uskupení, možná by o návratu do politiky uvažoval: "Z jara na mě padl pocit zmaru a nechuti k práci. Chodil jsem tam opravdu nerad. (...) Mě se tam strašlivým způsobem dotýká neustálé pokrytectví, žvanivost, intriky, neupřímné přátelství, podrazy dnes a denně. Jistě, vybral jsem si tuhle práci dobrovolně, ale dobrovolně mohu říci po čtyřech letech: Děkuju, ale potřebuju na chvíli určitou psychohygienu."Martin Komárek v rozhovoru s redaktorem Janem Bohdalem hovoří také o mediální legislativě a konkrétně o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, který by mohl hlouběji kontroloval i veřejnoprávní instituce včetně ČT, ČRo a ČTK bez toho, že by ohrožoval jejich postavení na trhu (zvláště v případě ČTK). "Když něco funguje, tak novelizovat znamená většinou to zhoršit," říká Martin Komárek k zákonu o ČTK, který platí bez novelizací již od roku 1992. ČTK si cení nejen kvůli profesionální práci, kterou tato agentura odvádí, ale také za to, že se dokáže ekonomicky prosadit v tržním prostředí.
Martin Komárek píše svůj vlastní projekt Komarkovynoviny.cz, kterému se nadále hodlá věnovat spíše jako hobby, a na podzim dokončí knihu o prezidentu Miloši Zemanovi, kterou nijak nespojuje s jakoukoliv kampaní například pro podzimní parlamentní volby. Po odchodu z sněmovny by se ale naplno věnoval poradenské činnosti: "Byl bych rád poradcem ve věci médií a naopak médiím mohu radit, jak zacházet se sněmovnou. Uvidíme, jestli o to bude zájem. Doufám, že ano," říká ke své budoucí profesní činnosti.
"V devadesátých letech byla snaha o kvalitu obsahu. (...) Média se přizpůsobují předpokládáanému vkusu čtenářů, který považuji za nízký a tím se sníží kvalita. Média jdou pak stále dolů. (...) Je to taková trochu agónie. Jakkoliv dobře se o to novináři snaží," hodnotí Komárek kvalitu současných mediálních obsahů.

Rozhovor s Martinem Komárkem zveřejní Česká média již v sobotu 15. července odpoledne!