logo Facebook
i slova jsou činy

Satcentrum: Jimi Hendrix, Janis Joplin, Santana nebo The Who v režisérském střihu dokumentu Woodstock dnes na ČT art

12. srpna 2017 00:50

Woodstock – legendární koncert a happening hudebníků a kapel, který se uskutečnil v roce 1969. Jeho jedinečnou atmosféru přibližuje stejnojmenný snímek, který diváci ČT art uvidí v sobotu 12. srpna ve 20.20 hod. Film získal v roce 1970 Oscara v kategorii nejlepší dokument. Česká televize uvede rozšířenou střihovou verzi režiséra Michaela Wadleigha.


Film Woodstock zachycuje některá vystoupení a výpovědi legendárníchrockových osobností této doby. Mezi účinkujícími byli například Jimi Hendrix, Carlos Santana, Sly and the Family Stone, Joan Baez, The Who, Crosby, Stills & Nash nebo Joe Cocker, který na festivalu zahrál hit Johna Lennona a Paula McCarneyho With a Little Help from My Friends. V režisérském střihu diváci navíc uvidí také záznam vystoupení zpěvačky a kytaristky Janis Joplin nebo rockové skupiny ze San Francisca Jefferson Airplane.

Hudební festival Woodstock založili Michael Lang, John P. Roberts, Joel Rosenman a Artie Kornfeld. Jeho první ročník proběhl od pátku 15. srpna do pondělí 18. srpna 1969 a je považován za jeden z nejzásadnějších okamžiků v historii pop music. Festival se měl původně konat ve Woodstocku, ale pořadatelé po protestech místních obyvatel byli nuceni hledat nové místo. To jim poskytl farmář Max Yasgur u městečka Bethel, asi 70 km od Woodstocku. Organizátoři původně odhadli počet účastníků na šedesát tisíc, ale nakonec se na festival dostalo podle oficiálních zdrojů přes 400 000 lidí.

Značnou část návštěvníků Woodstocku tvořili hippies, proto se festival zapsal také jako protestní akce proti válce ve Vietnamu a proti konzervativním hodnotám.


Karolína Blinková, tisková mluvčí České televize