logo Facebook
i slova jsou činy

Diskuse o aktuální situaci v Českém rozhlasu míří do Poslanecké sněmovny

07. února 2018 06:00 / autor: Jan Mrzena

Nejdříve vysílal Český rozhlas svou investigativní publicistiku. Koncem listopadu na výjezdním zasedání rady se vše tak nějak zvrtlo a narodila se kauza, která už přes dva měsíce nebere konce. Jak to začalo? Místopředseda Tomáš Kňourek, který zpravidla na jednáních rady mlčí, se dotázal a zároveň i negativně vyjádřil k práci publicisty Janka Kroupy na kauze obhospodařování pozemků, které nemají konkrétní vlastníky skupinou Agrofert. „Cítím v tom jistou účelovost. Chtěl jsem se zeptat vedení Českého rozhlasu, jaký je jejich názor na tento text.“ Tehdy po několikahodinovém emotivním jednání rady se generální ředitel René Zavoral hlasitě opřel do práce Janka Kroupy, „S ředitelem zpravodajství jsem na to téma mluvil velmi bouřlivě. Já nesouhlasím s tím, jak ta kauza byla pojata ve vysílání Českého rozhlasu. Za sebe říkám, nejsem s touto prací spokojen. A nepřesvědčil mě ani pan Kroupa svými argumenty, že ta kauza není jen nějakou účelovou záležitostí v jakémsi antibabišovském tažení.“ Radě navrhl, „Pojďme se k tomu vrátit za měsíc a já vám sdělím, jak jsem k celé záležitosti přistoupil. A budu to chtít rozseknout.“ Jeden měsíc nestačil, radním své závěry sdělil na konci ledna. Nutno dodat, že se na zasedání rady o kauze začalo mluvit až v době, kdy tam už ředitel zpravodajství Jan Pokorný nebyl.

Janek Kroupa se bránil (jak jinak) veřejně, začali se ho zastávat i kolegové. Generálnímu řediteli přes média vzkázal „Já se Babiše nebojím, nebojím se ani generálního ředitele Českého rozhlasu. Nebudu se řídit tím, kdy se vydání naší reportáže někomu hodí, nebo nehodí. Snaha ovládnout veřejnoprávní média je zjevná, SPD, ANO a KSČM mohou prohlasovat cokoliv.“ Doplnil, že čeká od René Zavorala doložení svého pochybení nebo omluvu. Politizace práce Českého rozhlasu, kterou započal místopředseda rady Tomáš Kňourek, žila naplno.

Mezitím podepsalo více jak 200 zaměstnanců rozhlasu dopis generálnímu řediteli, byly zpracovány tři posudky a René Zavoralovi se podařilo ve vypjaté atmosféře mezi dvěma koly prezidentských voleb v rozhovoru s Alex Mynářovou na TV Barrandov přiložit polínko do ohně veřejnou kritikou  Janka Kroupy (slovy některých lidí z Vinohradské – „dehonestovat“ zaměstnance Českého rozhlasu).

Na konci ledna na zasedání Rady Českého rozhlasu René Zavoral použil jednu ze tří analýz, které si nechal zpracovat, a oznámil „Dospěl jsem na základě názorů nezávislých odborníků i na základě vlastního zhodnocení k závěru, že kvalita veřejné služby v oblasti ve zprávě, v reportážích, komentářích a rozhovorech o hospodaření na pozemcích s nejasným vlastnictvím, byla nedostatečná. Forma zpracování nebyla kvalitní, redaktor Janek Kroupa a kolegové, kteří s ním na tématu spolupracovali, neodvedli dobrou práci a nectili při ní důležité závazné standardy a normy média veřejné služby.“ Vypjatost diskuse glosoval Vítězslav Jandák, „Já nerozumím té atmosféře hrůzy a strachu. Já se ptám - Kdo je pan Kroupa? To vypadá, jak když sestřelujete prezidenta.“ Rada nakonec vyzvala vedení rozhlasu, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech zajistilo dodržování zásad objektivity a vyváženosti dle platných zákonných norem a Kodexu ČRo. V popsané kauze tomu tak, podle rady, zcela nebylo. Nutno dodat, že ani tentokrát na radě nedostal slovo ředitel zpravodajství Jan Pokorný.

Pár dní poté už se situace v Českém rozhlasu zdramatizovala natolik, že se generální ředitel sešel se zaměstnanci a ve snazeuž problém dál nerozšiřovat, vydal společně s ředitelem zpravodajství stanovisko. V něm mnoho svých silných výroků bral zpět. Janek Kroupa však přes média i nadále vyjadřoval nedůvěru Renému Zavoralovi, a dokonce začal kreativně pracovat na novém systému fungování veřejnoprávního rozhlasu.

Kauza naplnila média, zaměstnala komentátory. Situace uvnitř rozhlasu se rozhodně neuklidňuje. Že se Janek Kroupa nebojí nikoho a že jeho práce nebyla vždycky stoprocentní (a způsobila i hodně malérů), se ví mnoho let. Že René Zavoral někdy rychleji mluví, než přemýšlí, se už také ví delší dobu.  Tato kauza nezná vítězů a má jen poražené. V Českém rozhlase je navíc neustálými personálními změnami na postech ředitelů a šéfredaktorů dost oslabeno hned několik stanic.

Už vlastně nejde jen o Janka Kroupu, jeho reportáže, o postup René Zavorala a naivitu radních. Příští týden iniciativně požádal poslanec Pirátské strany Tomáš Martínek o zařazení kauzy na program volebního výboru (je jeho místopředsedou). „Zneklidňuje nás dění kolem generálního ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala a investigativního novináře Janka Kroupy. Proto jsem požádal předsedu výboru pana Berkovce o svolání zasedání volebního výboru na příští týden. A to i s účastí generálního ředitele Zavorala, aby nám celou kauzu a svůj postup vysvětlil.“ Volební výbor, by měl zasedat ve čtvrtek. A vzhledem k tomu, že má ambice projednávat i staré výroční zprávy Českého rozhlasu a České televize, může být skutečně veselo.