logo Facebook
i slova jsou činy

Volební výbor bude řešit Český rozhlas

12. února 2018 06:00 / autor: Jan Mrzena

V Českém rozhlasu je stále živo. Spor generálního ředitele René Zavorala s částí vlastních zaměstnanců o podobu investigativní žurnalistiky ve veřejnoprávním rádiu přerostly téměř v krizi. Situaci neuklidnilo ani setkání generálního ředitele se zaměstnanci, ani jeho společné prohlášení s ředitelem zpravodajství. Kauza reportáží Janka Kroupy o hospodaření Agrofertu na pozemcích bez konkrétních vlastníků je od zasedání rady v Českých Budějovicích zpolitizovaná. V úterý se jí bude zabývat senátní SKSP, ve čtvrtek ji pak bude řešit i volební výbor Poslanecké sněmovny.

Výbor má na programu také projednání hned tří starších výročních zpráv Českého rozhlasu. Zprávu o hospodaření za rok 2015 má na starosti zpravodajka poslankyně Miroslava Němcová, zprávu o hospodaření za rok 2016 poslankyně Barbora Kořánová a zprávu o činnosti v roce 2016 poslanec Martin Kolovratník. Všechny zprávy jsou oficiálním sněmovním tiskem, je proto pravděpodobné, že se dostanou i na jednání celé Poslanecké sněmovny. Podobně chce v následujících týdnech projednat volební výbor i starší výroční zprávy České televize.

Vzhledem k ustálené praxi, že se po volbách nové sněmovny již nevrací k materiálům, výročním zprávám a legislativním návrhům starých sněmoven, se jedná o nóvum. Proč k projednávání starších výročních zpráv volební výbor přikročil, není zcela jasné. V kuloárech sněmovny, Českého rozhlasu a České televize však vykvetla řada spekulací. Situace není příjemná především radám obou veřejnoprávních médií