logo Facebook
i slova jsou činy

RRTV: Prima porušila zákon odvysíláním reportáže „Oblečené muslimky se koupou v bazénu“

09. února 2018 06:00 / autor: Jan Mrzena

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání upozornila FTV Prima na porušení zákona. Problém spatřuje v odvysílání reportáže „Oblečené muslimky se koupou v bazénu“ v rámci relace Zprávy FTV Prima 10. července 2017. Reportáž informovala o muslimkách koupajících se v aquaparku v Aquapalace Čestlice. Podle rady se zpronevěřila povinnosti informovat ve zpravodajství objektivně a vyváženě, když podsouvala divákům již konkrétní předdefinovaný názor na to, že dané ženy se v aquaparku koupaly v běžném oblečení a nikoli burkinách. Jediným zdrojem, který informaci v tomto případě, vyvrací, je zaměstnanec Aquapalace Čestlice. Jeho výpověď je v celku reportáže ovšem zcela upozaděna, přestože se jedná o nejlegitimnější zdroj informací. Naopak, nehledě na jeho výpověď je pracováno s předpokladem nejmenovaného zdroje a Pavlíny Bitarové, bývalé muslimky a podporovatelky organizace šířící v Česku nenávist vůči muslimům, že ženy se nekoupaly v burkinách. Na tom je pak konstruována potenciální hygienická nebezpečnost koupajících se zahalených žen. Ty jsou prezentovány jako něco neobvyklého a zvláštního, ale také potenciálně problematického, (výpovědi redaktora: „Podle hygieniků je takové koupání nebezpečné. Kromě toho, že do vody může vlézt člověk ve znečištěném oděvu, plavčík nevidí případné zdravotní problémy.“; „Celá záležitost možná není náboženská, ale jednu otázku přeci jen nabízí, a sice jestli ženy před vstupem do bazénu dodržely takzvané povinné hygienické kolečko. To zahrnuje především sprchu před vstupem do bazénu.“). Rada také upozornila na porušení zákona TV Barrandov za odvysílání pořadu Česká tajenka 28. 6. 201. Pořad nepatřičně zdůrazňoval umístěné produkty – bluetooth reproduktor od značky Niceboy, Lego dodaný společností Nakup dárek a stan pro dva s karimatkami a se spacáky dodaný společností ABC sport. Podle rady šlo v tomto případě o reklamu.

Rada také zahájila s TV Barrandov správní řízení kvůli odvysílání Arény Jaromíra Soukupa dne 16. ledna, které v době před druhým kolem prezidentských voleb, výrazně zvýhodnilo jednoho z kandidátů, a to stávajícího prezidenta Miloše Zemana. Divákům byly podle rady prezentovány pouze ty názory, které podporovaly volbu M. Zemana, argumenty pro volbu Jiřího Drahoše nezazněly ani od hostů, ani od moderátora pořadu, který v rámci tématu prezidentských voleb žádným způsobem neplnil roli kvalifikovaného oponenta. Diváci mohli naopak na základě výroků hostů získat mylné a zavádějící informace o politických postojích Jiřího Drahoše. Na základě odvysílaného vydání si tak diváci nemohli utvořit vlastní nezávislý názor na problematiku aktuálních prezidentských voleb. Pořad tak mohl ovlivnit rozhodování diváků ve prospěch Miloše Zemana, a to zejména z důvodu zjednodušené, zavádějící a emocionálně zabarvené prezentace otázky migrace a „národních zájmů“ ve vztahu k prezidentským volbám, resp. k osobám jmenovaných kandidátů. Podobný problém spatřuje rada i v odvysílání pořadu Duel Jaromíra Soukupa (majitele a moderátora TV Barrandov) – prezidentský speciál.

Rada na svém na svém 3. zasedání projednala 56 bodů programu. Vyhodnotila 82 stížností diváků a posluchačů, vydala čtyři upozornění na porušení zákona, rozhodla o zahájení čtyřech správních řízení.  Udělila také licenci Janě Peterkové k provozování vysílání TELEVIZE NATURA (specializovaný program zaměřený na téma přirozeného životního stylu, přírody a osobního rozvoje) šířeného prostřednictvím internetu, a to na dvanáct let.

Příští zasedání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání bude 20. a 21. února.