logo Facebook
i slova jsou činy

Ivana Denčevová: CÍLE ATAKŮ VEŘEJNOPRÁVNÍCH MÉDIÍ? TŘEBA PROTO ABY SE STALY KROTŠÍMI A REDAKTOŘI POUŽÍVALI VÍCE AUTOCENZURU

21. května 2018 13:00 / autor: Jan Mrzena

Autorka několik knih je v současné době „jednou z tváří“ ambiciózní ČRo PLUS. Její pořady jsou zaměřeny především na historii minulého 20.století. „Chystám pořad, který je zaměřen na jeden z mýtů - zda byla ekonomika prvorepublikového Československa světovou špičkou,“ prozradila Ivana Chmel Denčevová své nejbližší plány. „Jako moderátorka bych své názory neměla sdělovat,“ uvedla v souvislosti se svou profesí moderátorsky a redaktorky, „mohu něco říct třeba v otázce nebo v konstatování, ale to jsou spíše protiargumenty a názory oponentní. Názory by měli sdělit ti, se kterými vedu rozhovor.“

Ivana Denčevová prošla regionálními komerčními televizemi a komerčními rádii. V roce 2001 nastoupila do Českého rozhlasu, na stanici ČRo 6 – Rádio Svobodná Evropa. „Je to svým způsobem výjimečná stanice. Začala vysílat 1. května 1951 v souvislosti tehdejší společensko-politickým kontextem železné opony. Byla postavena na tom, že pravdivé skutečné informace jsou tím klíčovým, co se mají dozvědět lidé v totalitních státech,“ připomněla Ivana Denčevová. „Když se podíváme na její vysílací schéma, jednoznačně to byla veřejnoprávní stanice.“ Svobodná Evropa vysílala zpravodajství, publicistiku, komentáře, ale i populárně vzdělávací pořady a rozhlasové hry. Totalitní režim se „štvavými rádii“ bojoval. Hra na pravdu a manipulaci byla ostrá.

O undergroundu napsala rigorózní práci, její cykly Děti charty nebo připravovaný Rok 68 mi obrátil život na ruby svědčí o nutnosti připomínat události té doby. Podle Ivany Denčevové nás ovlivňují dodnes. Na ČRo PLUS má týdeník Jak to bylo doopravdy. „Jde o mýty, které se nám pořád vracejí a ovlivňují náš život. Tak třeba jeden z mýtů, které jsme vyvraceli bylo to, že jsme za socialismu měli bezplatné zdravotnictví. Nebo třeba právo na práci – tehdy byla povinnost pracovat, ale byla řada lidí, kteří pracovat nesměli, aby byli kriminalizováni. Vytěsnili jsme každodennost socialistického života,“ vysvětlila Ivana Denčevová.

Co dnes píší novináři? V některých médiích se mluví o tzv. postfaktické době – co to je? A existují fakta a post fakta? Jaký má novinářka názor na reklamní slogany Parlamentních listů? Ale i pohled na pořady a výkony moderátora a majitele TV Barrandov Jaromíra Soukupa. Řeč přišla i na opakované ataky médií veřejné služby a politické tlaky na generální ředitele..To vše se dozvíte v novém rozhovoru Jana Mrzeny s Ivanou Chmel Denčevovou právě zde!