logo Facebook
i slova jsou činy

Generální ředitel Českého rozhlasu zítra v Show Jana Krause

12. června 2018 05:00 / autor: Jan Mrzena

Nestává se to často. Zítra večer se společně s dalšími hosty představí v Show Jana Krause generální ředitel Českého rozhlasu. René Zavoral přijal pozvání do veleúspěšné talk show televize Prima, která bývá jedním z nejsledovanějších pořadů středečního večer. Okolo sedmi set tisíc diváků se tak bude moci seznámit s jeho názory v atmosféře lehce sžíravé leč populární ironie Jana Krause, jehož show patří k dobrým trvalkám českých televizí. Generální ředitelé do podobných pořadů nechodí, a to je možná škoda. 

"Jan Kraus, jak ho znáte, v úspěšné show! Aktuální hosté, témata bez cenzury a ta nejlepší late night show na Primě," uvádí se v anonci na pořad. Také zde bývají shrnuty základní informace o hostech. O René Zavoralovi je uvedeno vše, co ho v posledních měsících v rozhlase, na radě, ale i ve sněmovně potkalo. "Generální ředitel Českého rozhlasu zastává svou funkci od ledna 2016, kdy vyhrál konkurz. Poslední měsíce se jeho jméno v médiích skloňuje čím dál častěji. Na přelomu ledna a února letošního roku se uvnitř Českého rozhlasu rozhořel spor kvůli hospodaření Agrofertu, který vlastní předseda hnutí ANO a premiér v demisi Andrej Babiš. Ten svou společnost nedávno vložil do svěřeneckých fondů. Generální ředitel veřejnoprávního média René Zavoral kritizoval údajnou nevyváženost příspěvků o podezřelém hospodaření společnosti. Autor reportáží Janek Kroupa to odmítl, v otevřeném dopise se za něj následně postavili další novináři rozhlasu, mezi jinými moderátorky Barbora Tachecí a Lucie Výborná a šéf domácí redakce Vladimír Křivka. René Zavoral následně inicioval jednání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, které vyvrcholilo zahájením přestupkového řízení, přestože jeho podřízení označili nezávislé analýzy, které předložil, za vytržené z kontextu. Minulý týden René Zavoral oznámil svým podřízeným, že 120 z nich bude muset kvůli jeho vizím úspor přijít o práci. Důvodem je úspora personálních nákladů kvůli chystanému zvyšování platů i změna zákona o DPH, jak řekl. Část ušetřených peněz chce prý použít na zvýšení platů těm, kteří zůstanou. Podle Zavorala se kvůli nedostatku peněz rozhlas potýká s „únikem mozků a kvalitních redaktorů ke konkurenci, která je zřejmě schopná lépe je zaplatit“. Dva dny poté své stanovisko musel vysvětlovat poslancům ve Sněmovně. "

Jak dopadlo vystoupení René Zavorala v Show Jana Krause uvidíme již zítra večer. Kolik diváků se tentokrát pořad nenechá ujít se dozvíme ve čtvrtek dopoledne. Jaký bude mít ohlas v Českém rozhlasu i jinde? Nechme se překvapit...