logo Facebook
i slova jsou činy

MgA a Mgr Miloslav Kučera

04. srpna 2018 05:00 / autor: Jan Mrzena

Čas plyne rychleji než voda v řekách v tom letošním způsobu léta. Ale lidé z médií a od divadla si dobře pamatují pedagoga a divadelního režiséra, který se v devadesátých letech objevil ve vrcholné politice v dresu ČSSD. Miloslav Kučera v šedesátkách vystudoval režii na pražské DAMU, později i pedagogiku. V letech 1970-90 měl zakázanou profesionální kulturní činnost. V devadesátkách byl dramaturgem, později ředitelem Východočeského divadla v Pardubicích. Autorsky se podílel na několika divadelních hrách a písňových textech. V letech 1996 – 2011 formoval mediální politiku. Většina zákonů, na kterých se podílel, platí s menší úpravou dodnes. Spolupracoval s ministry Pavlem Dostálem i Vítězslavem Jandákem, v politickém důchodu v Pardubicích sledoval mediální scénu i dění až do poslední chvíle. Miloslav Kučera zemřel ve věku 76 let.

Před rokem měl Miloslav Kučera, jak se říká, významné životní jubileum. Tehdy poskytl exkluzivní rozhovor pro Česká média. Bylo to jeho poslední veřejné vystoupení. Zavzpomínal třeba na televizní krizi: „Mnozí televizáci se v té době chovali jako utržení ze řetězu.“ Poodhalil také způsob práce vedení sociální demokracie v posledních letech: “Po roce a půl práce na kulturní vizi dlouhodobého programu jsme zjistili, že na stejném tématu souběžně pracoval nám neznámý tým. Jeho verze byla vedením strany akceptována, zatímco názor odborníků a členů kulturní komise byl ignorován.“

Miloslav Kučera vnímal souvislosti a dopady politických rozhodnutí. Předvídal, jako správný dramaturg a režisér měl i vizi, kterou uměl s osobitým humorem prosazovat. Zítra odpoledne publikují Česká média jeho poslední (rok starý) rozhovor (v sekci názory). I přes těžkou nemoc je v něm Míla Kučera takový, jak ho všichni znali.