logo Facebook
i slova jsou činy

Kdo jednal s Pavlem Šporclem, aby zahrál hymnu?

05. srpna 2018 05:00 / autor: Jan Mrzena

Zvláštní kauza vyplavala tento týden. Poté, co jsem se seznámil s fakty, zanechala ve mně zvláštní pachuť. Do hloupé a nedůstojné hry byly vtaženi geniální muzikant houslista Pavel Šporcl a TV Prima. Jejich nedůstojnou pozici způsobil někdo třetí. Možná jednal v dobré víře a s bohulibým záměrem, ale naprosto hloupě. Spekulovat dále nebudu, jen shrnu fakta.

Pavla Šporcla někdo oslovil, aby zahrál českou hymnu na galakoncertu Nadačního fondu Má vlast ke stému výročí vzniku Československa. O galakoncertu nejsou známy podrobnosti. Aby velkou osobnost současné české hudby ke spolupráci přesvědčil, argumentoval „někdo“ i tím, že koncert má vysílat TV Prima. Pavel Šporcl však účast na koncertu odmítl. Na Face booku svůj postoj upřímně a otevřeně vysvětlil. Přirozeně se dotkl i argumentů, kterými jej „někdo“ přesvědčoval:

“Byl jsem před pár dny osloven, abych zahrál hymnu na galakoncertu ke 100. výročí republiky. Koncert má vysílat TV Prima. (Předesílám, že jsem zatím všechny nabídky na oslavu tohoto výročí - kromě přenosu ekumenické mše na ČT 28.10. - odmítl. Nemám vůbec pocit, že v této nedobré době pro naši zem je co slavit, a tak se veřejným oslavám vyhýbám, což je mi velmi líto).

Tento galakoncert připravuje TV Prima společně s Nadačním fondem Má vlast. I přes výše napsané jsem chvíli rozmýšlel, jestli na podobném koncertě vystoupit či nikoliv. Přeci jen mám tuhle zemi opravu rád a zahrát hymnu při podobném galakoncertu by mi asi (za normálních okolností) mělo být ctí. Jak jsem ale zjistil, předsedou správní rady tohoto Nadačního fondu je Michal Semín, který je spojen s Akcí D.O.S.T., byl dokonce několik let jejím předsedou. Akce D.O.S.T. je antisemitské hnutí, které kromě jiného odmítá multikulturnost, podporuje SPD a navazuje na názory Adama B. Bartoše. To mi stačilo k tomu, abych své vystoupení okamžitě zrušil. Nechci mít s podobnými lidmi a s podobnými názory nic společného.

Jsem svobodomyslný člověk, který miluje svou zemi. Na každém svém koncertě nabádám posluchače k podpoře národní hrdosti, hraji své variace na píseň Kde domov můj, vybízím k hezkému chování ke svým bližním, přeji si, abychom na sebe i naši vlast mohli být pyšní. Mám rád všechny lidi bez rozdílu a nezáleží mi na jejich barvě pleti. A teď bych měl podpořit a spolupracovat s lidmi, jejichž postoje se mi absolutně příčí? Ne, děkuji.

Jsem velmi smutný z toho, že jsme se dostali do situace, kdy toto vůbec musím řešit.

Nevím, co se to s námi a naší drahou zemí stalo. Ale věřím v lepší zítřky. Každý děláme ve svých rozhodnutích chyby. Ty je ale potřeba napravit. Pojďme se o to společně pokusit. Protože v době, kdy se nám daří ekonomicky dobře, naše duše a vlast strádá. Nenechme ji v tom.

Pavel

P.S. A omlouvám se všem, kdo by mne rádi v TV viděli. Tentokrát jsem opravu nemohl. Ale určitě bude mnoho dalších příležitostí.”

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Byly pochvalné i odsuzující.

Například publicista Jaroslav Kmenta na Face booku uvedl: „Geniální houslista Pavel Šporcl si zaslouží neskonalou úctu. Právě oznámil, že nebude hrát na slavnostním galakoncertu ke 100. výročí republiky.

Zjistil totiž, že pořadatelem je nadační fond, v jehož čele stojí muž spojený s antisemitským hnutím. Jestli naše společnost něco potřebuje, tak právě tuhle osvětu, osobní statečnost a zodpovědnost.

Děkuji Vám Pavle!“

Politický publicista a spoluzakladatel Akce D.O.S.T Ladislav Bátora reagoval také na Face booku: „Tak to mě teda moc a moc mrzí, že mě ten geniální Fidla Vrzal ani médiální lokaj Kmenta nezmínili jmenovitě. Vždyť ještě před pár roky jasně platilo: „Bátora je D.O.S.T., D.O.S.T. je Bátora,“ a Židi tenkrát oficiálně vyjádřili obavu, že jsem poslední hrozbou nejen pro ně, nýbrž pro demokracii v Kotlině vůbec, není-liž pravda... A láska...A musím se vám přiznati, že mi tady u vás začíná bejt silně na blití. A na ten zdejší sílící tlak na pilu bych se mnohem raději díval z mnohem bezpečnější vzdálenosti.“

I když obsah všech sdělení je velmi důležitý, sleduji spíše mazec, který způsobil „někdo“ a který se rozjel díky schopnostem Face booku šířit rychle a bez cenzury jakékoliv zprávy do veřejného prostoru. Situace se pochopitelně stala prekérní i pro TV Prima. Vydala proto oficiální stanovisko. Z nějakého důvodu je stanovisko namířeno proti „nepravdivému tvrzení Pavla Šporcla“. Stanovisko jménem televize zveřejnila vedoucí korporátní a interní komunikace Dabriela Semová. Jeho plné znění zde:

„VYJÁDŘENÍ K NEPRAVDIVÉMU TVRZENÍ PAVLA ŠPORCLA O ÚDAJNÉM GALAKONCERTU VYSÍLANÉM NA TV PRIMA

Kategoricky odmítáme tvrzení, že by proběhla jakákoli jednání skupiny Prima ohledně vysílání galakoncertu ke 100. výročí republiky s nadačním fondem Má vlast, jak uvedl dne 1. srpna houslista Pavel Šporcl na svém facebookovém profilu. O dané akci jsme se dozvěděli až z jeho tvrzení a z článků dalších médií. Taková tvrzení vnímáme jako zásadní poškozování dobrého jména televize Prima a v případě dalšího šíření této lživé informace jsme připraveni podniknout patřičné právní kroky ke sjednání nápravy.“

Na stanovisko reagoval opět na svém profilu Pavel Šporcl: „Na základě laviny, která se spustila díky mému včerejšímu facebookového statusu, jsem nucen médii i TV Prima vydat toto prohlášení:

Dle dnešního vyjádření TV Prima prý televize žádný koncert ke 100. výročí republiky s Nadačním fondem Má vlast nepřipravovala. To je velmi překvapivé. Všechny informace, které jsem dostal, a o kterých jsem psal, mohu doložit. Doufám, že to nebude nutné a věřím, že jsem nebyl vtažen do nějaké podivné hry.

Byl jsem požádán, abych své vyjádření stáhl. To samozřejmě neudělám, neboť šlo pouze o můj osobní postoj, za kterým si stojím. Po dohodě s mým právním zástupcem se k celé věci nebudu dále vyjadřovat.“

A jsme u konce příběhu. Tedy shrnutí – Pavla Šporcla „někdo“ oslovil a mystifikoval. Poté, co odmítl zahrát hymnu na galakoncertu nadačního fondu a vysvětil své důvody, ohradila se TV Prima proti šíření lživé informace. Volný prostor Face booku umožnil interpretaci příběhu, nijak ho nedeformoval. Pavel Šporcl i TV Prima nemají důvod vzájemný spor hrotit. Obě strany do problému byli vmanipulováni záhadným (ale oběma stranám známým) „někdo“. Jeho jméno (jména) se může v médiích objevit, ale není podstatné. Jen pachuť z jeho nemotorného a účelového jednání zůstává. Naštěstí dobré jméno TV Prima i Pavla Šporcla v této kauze poškozena nebyla.