i slova jsou činy
ČM NEWS

Rada schválila zprávu o hospodaření i novou manažerskou smlouvu P. Dvořáka

03. července 2017 06:00
Rada na posledním jednání v původní sestavě schválila Výroční zprávu o hospodaření České televize v roce 2016. Zprávu předloží podle zákona do konce srpna Poslanecké sněmovně. Letos poprvé radní zprávu schválili v rekordním dvouměsíčním předstihu. Výnosy a náklady České televize v roce 2016 byly ve shodné výši 6,83miliardy. Oproti rozpočtu schválenému radou jde o úsporu ve výši 71milionu. Účetní závěrku ověřil nezávislý auditor Ernst & Young Audit. Televize díky úsporám v nákladech i příjmu za prodej budov studia v Brně potřebovala i míň peněz z Fondu televizních poplatků. Dařilo se udržet stav finančních zásob pro další roky. Výdaje na výrobu, provoz a investice byly o 80 mil. nižší, než běžné příjmy. Díky novému odpočtu DPH si televize vylepší zdroje každý rok o cca 500 mil. To bude dostatečný polštář nejen pro její finanční stabilitu pro dalších šest let, ale také pro náklady, které spolkne druhá vlna digitalizace DVBT2.

Frekvence 1 natočila letní moderátorský song a startuje novou rubriku „Andrej Bavíš“.

02. července 2017 13:00
Rádio Frekvence 1 nasadilo do Lepšího rána novou rubriku s názvem Andrej Bavíš. Do vysílání tak opět přijde populární imitátor Petr Jablonský, tentokrát v roli bývalého ministra financí. V rámci rubriky bude glosovat aktuální politické a společenské dění. Stanice také připravila speciální letní moderátorský song, který má rovněž podpořit zábavný formát rádia.

Šéfredaktorem Rádia Junior bude Petr Zettner

02. července 2017 06:00
Na posledním jednání Rady Českého rozhlasu představil generální ředitel René Zavoral personální změnu v širším managementu. Rádio Junior, stanici Českého rozhlasu pro nejmenší posluchače, povede jako šéfredaktor od 1. září Petr Zettner.  Rádio Junior je digitální a internetová stanice Českého rozhlasu určená především posluchačům ve věku 3 - 12 let. Rada změnu vzala na vědomí.  Stanici vedla prakticky od jejího vzniku do konce roku 2016  Zora Jandová, poté byla řízením pověřena Šárka Fenyková. 

Rada opět vyzvala vedení Českého rozhlasu k dodržování kodexu

01. července 2017 06:00
Rada se na svém zasedání 28. června seznámila s plánovanou proměnou stanice Vltava. Ředitelka programu Eva Hazdrová Kopecká vysvětlila, že jedním z důvodů jsou klesající křivky poslechovosti, „Čísla Vltavy jsou, bohužel, aktuálně na svém historickém minimu, máme 41 tisíc denních a 134 tisíce posluchačů týdenních. Není žádná stanice, která by v takové situaci nesáhla k razantní proměně. Poslechovost není mantra, ale nechceme rezignovat na oslovení nových posluchačů, kteří žijí kulturou u nás. A potenciál tady je,“ uvedla. Nová Vltava bude v éteru od října. Hazdrová Kopecká radě vysvětlila podstatu proměny i další směřování stanice včetně posunů v možnostech konzumování obsahu. Radní se k tématu vrátí na zasedání 28. srpna.

Hana Marvanová: PLATFORMA SVOBODU MÉDIÍM VZNIKLA PROTO, ABY POMOHLA PROSADIT SOBOTKOVĚ VLÁDĚ TO, CO MĚLA VE VLÁDNÍM PROHLÁŠENÍ

30. června 2017 06:00
Nový rozhovor Českých médií – tentokrát s právničkou Hanou Marvanovou, tváří Platformy Svobodu médiím.  „Dlouho se tady mluví o tom, že média nejsou dostatečně nezávislá, že jsou skrze poslaneckou sněmovnu ovládány mediální rady a takto může dojít k ovlivňování médií veřejné služby, dlouho se o tom mluví, ale nic se v tom neudělalo. Různé vlády slibovaly, že tu věc změní. Vláda Bohuslava Sobotky si to vetkla do vládního prohlášení,“ shrnula, „Za této situace vznikla Platforma Svobodu médiím, aby pomohla prosadit změnu. Předpokládali jsme vládní návrh a chtěli jsme do podpory zapojit i profesní organizace a občanskou společnost.“

Rada České televize kompletní

29. června 2017 09:00
Poslanci zvolili staronovým členem Rady České televize spolumajitele a jednatele marketingové a komunikační agentury René Kühna. Ve druhém kole tajné volby získal 70 hlasů. René Kühn je v kontrolním orgánu veřejnoprávní televize od roku 2011, jeho druhý mandát začíná od 1. července. Protikandidátem byl novinář a vysokoškolský pedagog, současný místopředseda rady, Jiří Závozda, dostal jen 20 hlasů.

Rada Českého rozhlasu má pouze sedm členů

29. června 2017 01:37
Ve sněmovně proběhlo druhé kolo volby do Rady Českého rozhlasu. Na obsazení dvou volných míst měli poslanci čtyři kandidáty, žádného z nich však nezvolili. Populární děkan královéhradeckého biskupství Zbigniew Czendlik dostal 59 hlasů, šéfredaktor časopisu Zahrádkář Jan Stanzel 62 hlasy, historik a bývalý předseda rady Michal Stehlík 44 hlasů a mediální analytik Ivan Tesař 9 hlasů. Volba tím skončila a v tomto volebním období se pravděpodobně již další neuskuteční.

Registr smluv znovu ve sněmovně

28. června 2017 06:00
Dnes dopoledne se sněmovna vrací k novele zákona o registru smluv. Projedná ve zrychleném režimu novou verzi, kterou předložili poslanci Radek Vondráček, Roman Sklenák, Jiří Mihola, Pavel Kováčik, Zbyněk Stanjura a Marek Černoch. Vznikla poté, co sněmovna odmítla hlasovat o novele vrácené Senátem. Na její přípravě spolupracovala i Rekonstrukce státu. S poslaneckou verzí souhlasila 5. června vláda s podmínkou, že sněmovna zákon schválí již v prvním čtení. Od 1. července bude platit ostrá verze zákona, která se dotýká mimo jiné i všech obcí, státních a veřejnoprávních podniků. Každá nezveřejněná smlouva má být neplatná.

Rada ČTK má pouze pět členů

27. června 2017 06:00
Staronový generální ředitel České tiskové kanceláře Jiří Majstr nastoupil svůj druhý šestiletý mandát 10. června. Hned 19. června jednala naposled ve starém složení rada. Vedle tradičních bodů schválila Výroční zprávu o činnosti. Zasedání bylo netypicky v pondělí. Důvod jednoduchý – hned třem členům rady den poté skončil mandát. Radu tak opustila bývalá ředitelka Radiožurnálu, předsedkyně Hana Hikelová, bývalá poslankyně ČSSD, místopředsedkyně Marcela Mertinová a ústavní právník Jan Wintr.

Zákon o elektronických komunikacích dorazil do Senátu

26. června 2017 06:00
Zákon o elektronických komunikacích schválila Poslanecká sněmovna 24. května a aktuálně dorazil do Senátu. Ten by jej měl projednat na schůzi, která začne 19. července. Ještě předtím k němu zaujmou stanovisko senátní výbory včetně Stálé komise pro sdělovací prostředky. Zákon je klíčový pro přechodu na DVBT2 a pro mobilní operátory. Očekává se bouřlivá diskuse. Druhá vlna digitalizace je vynucena především administrativním rozhodnutím Bruselu a nekoresponduje s poptávkou diváků po nových technologiích. Distributoři pozemního signálu a televizní vysilatelé tak musí investovat v souhrnu několik miliard. Za nové televize utratí podobné částky i lidé. Stát se zatím otázce případných kompenzací vyhýbá. Novela je však potřebná, protože opustit pásmo 700MHz bude muset Česká republika do léta 2020. V té době již bude v Německu a v Rakousku využíváno pro přenos dat vysokorychlostního internetu páté generace. Tím by mohlo dojít k borcení televizního signálu stávajícího českého pozemního vysílání.