i slova jsou činy
ČM NEWS

Od června startuje vysílání televizní stanice TUTY Bude pro děti a teenagery

20. května 2017 06:00
Český mediální trh se počátkem června 2017 rozroste o novou televizní stanici TUTY. Určena bude zejména českým a slovenským divákům ve věku od 4 do 17 let. Program nabídne animované seriály, vlastní pořady, to nejlepší z YouTube a hudební klipy. TUTY zahájí vysílání symbolicky 1. června na Den dětí. Stanice bude dostupná přes terestrické, satelitní a kabelové vysílání a také prostřednictvím internetu. Chce oslovit mladou generaci, která tráví čas u televize a zároveň se naprosto přirozeně pohybuje ve světě internetu. Vyrůstá s telefony a tablety v ruce, vnímá svět sociálních médií a je zvyklá denně sdílet své zážitky. Televize by měla být mimo jiné dostupná v Regionální síti 8 Českých Radiokomunikací, tedy společně s kanály TV Noe, Óčko Expres, Barrandov Family, Regionálnítelevize CZ a Sport 5. 

Lidové noviny vydávají nový historický seriál „Heydrich. Atentát na kata“

19. května 2017 09:13
Lidové noviny se vrací k dramatickým okamžikům naší historie. Tentokrát připomínají 75 let Heydrichiády. Od dneška budou publikovat originální třicetidílný seriál „Heydrich. Atentát na kata“.

Novela Zákona o elektronických komunikacích ve sněmovně příští středu

18. května 2017 10:54
Novela Zákona o elektronických komunikacích se na jednání Poslanecké sněmovny dostane ve středu 24. května dopoledne. Zařazení je součástí schváleného programu probíhající schůze. Zákon vytváří klíčový rámec přechodu na DVBT2 a pro mobilní operátory. Ve sněmovně je připraveno jedenáct pozměňovacích návrhů. Většina z nich se týká právě televizního vysílání. Řeší různé formy kompenzací, protože druhá vlna digitalizace je spíše vynucena administrativním rozhodnutím Bruselu, než poptávkou diváků po nových technologiích. Televizní vysílatelé tak musí investovat v souhrnu několik miliard, a to bez ohledu na dobu platnosti jejich stávajících licencí. Novela je však potřebná, protože opustit pásmo 700MHz bude muset Česká republika do léta 2020. V té době již bude v Německu a v Rakousku využíváno pro přenos dat vysokorychlostního internetu páté generace. Tím by mohlo dojít k borcení televizního signálu stávajících českých multiplexů.

Novela zákona o registru smluv spadla pod stůl

17. května 2017 12:29
Od loňského léta platí zákon o registru smluv. Jako jeden z pilířů boje proti korupci, jej vláda prosadila v podobě, která nařizuje veřejné sféře zveřejňovat prakticky všechny důležité obchodní smlouvy. Tehdy se při schvalování objevily námitky proti takové praxi u podniků, které mohou být zveřejněním smluv znevýhodněny na trhu. Hned při projednávání zákona podali ministr zemědělství Marián Jurečka spolu s kolegy z KDU Janem Bartoškem a Petrem Kudelou poslanecký návrh novely zákona, kterou by se z režimu povinností uvolnil národní podnik Budějovický Budvar. Novela putovala vládou, sněmovnou i Senátem déle, než rok a doznala řady pozměňovacích návrhů. Postupně se tak výjimka měla vztahovat mimo jiné i na Českou televizi a Český rozhlas.

Blogy iDNES.cz jsou na internetu už deset let

17. května 2017 05:00
Zpravodajský server iDNES.cz spustil blogy jako svou doplňkovou službu pro čtenáře 5. 5. 2007, původně jako projekt zaměřený na občanskou žurnalistiku. Z té se postupně vyvinula silná komunita blogerů, kterých se za deset let zaregistrovalo přes pět tisíc. Těch aktivních, průběžně píšících, je potom více než tisícovka. Průřez desetiletou historií blogů dokumentuje speciální kronika blogu iDNES.cz. Je rozdělena na čtyři různá období a obsahuje všechny podstatné události dané éry. Dostupná je na adrese: http://10let.blog.idnes.cz/.

Chytré technologie mění způsob mediální konzumace u nejmladší generace

16. května 2017 06:00
Hudba, video, informace, aktuality, stream...všechno stále připravené k on-line konzumaci? Ano, pokud máte odpovídající smartphone nebo tablet s příslušnou aplikací.  Chytré technologie mění rychle naše chování. Producenti původního mediálního obsahu řeší otázky jeho distribuce. Chytré technologie jim otevřely prostor, který potřebují zaplnit. Stačí "jen" vytvořit spotřebitelský návyk (stereotyp) a upravit formát obsahu pro očekávání (potřebu) cílového konzumenta a technologickým možnostem. Chytré technologie nejlépe vstřebává generace, která se brzy stane ekonomicky zajímavou pro "prodej" původního obsahu, informace a zprávy nevyjímaje. V tomto prostoru se průběžně vyvíjí i nový způsob žurnalistiky. Další prostor se otevře i v souvislosti s uvolněním pásma 700MHz v rámci druhé vlny digitalizace.

Jak chrání Česká televize autorská práva námětů

15. května 2017 12:20
Česká televize je největším producentem původní tvorby u nás. Ukládá jí to zákon. Financování původní tvorby je nákladné, ale televizní poplatky jsou stabilním zdrojem. V kodexu je deklarováno: „Česká televize považuje tvůrce programu, ať již jsou jejími zaměstnanci či externími spolupracovníky, za rozhodující předpoklad úspěšného naplňování veřejné služby. Je si zejména vědoma závazku v oblasti původní tvorby. Proto všestranně vytváří dobré tvůrčí zázemí a podmínky pro svobodnou konkurenci nápadů a jejich realizací založenou na rovné příležitosti, kterou musí předurčovat předem daná jasná a spravedlivá pravidla spolupráce s Českou televizí.“

Horké mediální volební jaro pokračuje

14. května 2017 06:00
Poté, co Rady ČT a ČTK potvrdily stávající generální ředitele na dalších šest let, poslanci zvolili novým členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání svého kolegu z ČSSD Ladislava Šincla a novou členkou Rady ČTK exposlankyni ODS Jaroslavu Wenigerovou, schválila tento týden i vláda dva členy Rady ČTÚ. Mandát na dalších pět let i přes tlak mobilních operátorů uhájil současný předseda rady Jaromír Novák, na místo uvolněné Ondřejem Malým (dnes vládní digitální koordinátor) byl nově jmenován Josef Chomyn, který pracuje ve sdružení NIX.cz a společnosti Stream Circle.

Blesk má milion čtenářů!

13. května 2017 06:00
Nejčtenějším celostátním deníkem zůstává v prvním čtvrtletí Blesk. Jeho čtenost se zvýšila o 0,5 % na hranici 1 milionu čtenářů. Druhým titulem je Mladá fronta DNES s 605 tis. čtenářů na vydáni a třetí je deník Právo s 270 tis. čtenářů. Největšího nárůstu počtu čtenářů ve srovnání s minulými výstupy za 2. pololetí 2016 dosáhl deník Hospodářské noviny, jejich počet se zvýšil o 7,3 %. Téměř stejná zůstala čtenost celostátní sítě novin Deník ČR, která dosáhla 602 tisíc osob. Nejvyšší počet čtenářů má mediální dům CZECH NEWS CENTER 3 335tis.        

Rada uložila pokutu za informace o Sunaru

12. května 2017 06:00
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém 9. zasedání projednala 33 bodů. Vyhodnotila 30 stížností diváků a posluchačů a vydala osm upozornění na porušení zákona. Zahájila sedm správních řízení - mimo jiné s Českou televizí, FTV Prima a TV Barrandov za odvysílání obchodních sdělení týkající se doplňků stravy na podporu erekce a sexuální výkonnosti  době mezi šestou a dvaadvacátou hodinou. Jednalo se o reklamní spot s motivem „Cemio RED3“, který je přípravkem pro podporu prostaty, potence a vitality (zvuková složka: “Pánové, máte koule si přiznat, že vaše prostata není jako před lety, a víte, že prostata souvisí i s potencí a vitalitou?“).